Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Anafilaksi Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Anafilaksi hastalığı vücudun bir

Anafilaksi hastalığı vücudun bir alerjene karşı aşırı duyarlılık göstermesi sonucu ortaya çıkan hayatı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyondur. Bu durum vücutta hızlı bir şekilde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sonucu kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının düşmesi ile karakterizedir. Anafilaksi bir alerjenle temas ettikten birkaç dakika ila birkaç saat içinde meydana gelir. En yaygın tetikleyiciler arasında bazı yiyecekler (örneğin yer fıstığı deniz ürünleri) böcek sokmaları ilaçlar ve lateks bulunur.

Anafilaksi bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucu histamin ve diğer kimyasalların serbest bırakılmasıyla oluşur. Bu kimyasallar vücuttaki kan damarlarının genişlemesine ve sıvı sızıntısına neden olarak şok ve organ yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur ve tedavi edilmezse ölümcül olur.

Epinefrin (adrenalin) enjeksiyonu anafilaktik reaksiyonun ilk ve en önemli tedavisidir. Epinefrin kan damarlarını daraltarak ve solunum yollarını açarak anafilaksinin etkilerini hızla tersine çevirebilir.

Anafilaksi Belirtileri Nelerdir?

Anafilaksi hastalığı belirtileri hafif alerjik reaksiyonlardan çok daha şiddetli ve yaygındır. Anafilaksi genellikle aniden başlar ve hızla ilerler. Belirtiler vücudun farklı bölgelerini etkiler ve aşağıda verildiği gibidir:

Deri ve Mukoza Belirtileri: Kurdeşen kaşıntı kızarıklık ve şişlik en yaygın belirtiler arasındadır. Dudaklar dil ve boğazda şişme (anjiyoödem) de sık görülen belirtilerdendir.

Solunum Yolu Belirtileri: Hırıltılı solunum nefes darlığı öksürük ve boğazda sıkışma hissi olabilir. Bu belirtiler solunum yollarının daralması ve mukus üretiminin artması sonucu ortaya çıkar.

Gastrointestinal Belirtiler: Karın ağrısı mide bulantısı kusma ve ishal anafilaksinin gastrointestinal belirtileridir. Bu belirtiler alerjenin sindirim sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanır.

Kardiyovasküler Belirtiler: Kalp çarpıntısı düşük kan basıncı baş dönmesi ve bayılma anafilaksinin kardiyovasküler belirtileridir. Bu durum kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının aniden düşmesi sonucu ortaya çıkar.

Sinir Sistemi Belirtileri: Baş ağrısı konfüzyon anksiyete ve panik hissi gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler beyne giden oksijenin azalması ve vücudun stres tepkisi olarak ortaya çıkar.

Özofajit Nedir Neden Olur?