Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HPV Nedir, Nasıl Bulaşır?

HPV, yani Human Papilloma

HPV, yani Human Papilloma Virus, Papillomaviridae ailesine ait olan ve çift sarmallı DNA yapısına sahip, son derece yaygın bir virüs grubudur. Bu grup, 100’den fazla farklı virüsü içerir ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Human Papilloma Virus, insan epiteline yerleşerek, özellikle ağız, boğaz ve genital bölge gibi hassas bölgelerde enfeksiyonlara yol açar. Bu enfeksiyonlar genellikle siğil oluşumu şeklinde kendini gösterir ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanıdır.

HPV enfeksiyonları, cinsel temas yoluyla çok kolay bir şekilde yayılır ve bu nedenle dünya genelinde yaygın bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilir. Virüs, cilt ve mukoza hücrelerine yerleşir ve burada çoğalarak siğil oluşumuna neden olur.

Genital bölgede oluşan siğiller, estetik sorunların yanı sıra, rahatsızlık ve kaşıntı gibi semptomlara da yol açabilir. Ağız ve boğaz bölgesinde ise, Human Papilloma Virus enfeksiyonları daha nadir görülmekle birlikte, yine de önemli sağlık sorunlarına neden olur.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genellikle HPV ile temasın cinsel yolla gerçekleştiği bilinse de bazen cinsel temas dışında da bulaşma söz konusudur. Nadiren de olsa sauna, hamam, umumi tuvaletler gibi ortak kullanım alanlarından HPV bulaşır. Bu tür ortamlarda, virüsün yüzeylerde bir süre canlı kalabilmesi ve cilt teması yoluyla insanlara bulaşabilmesi, enfeksiyon riskini artırır.

Ayrıca, genital organlara temas eden eşyaların ve giysilerin ortak kullanımı sonucunda da Human Papilloma Virus bulaşması mümkündür. Özellikle, hijyen koşullarının yetersiz olduğu ortamlarda bu risk daha da artar.

Virüs enfeksiyonları, sadece yetişkinleri değil, çocukları ve bebekleri de etkiler. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülen genital HPV enfeksiyonlarının en sık nedeni, bakım veren ebeveynlerin elleri yoluyla oluşan virüs bulaşıcıdır. Bu durum, ebeveynlerin hijyen konusunda dikkatli olmalarının ne kadar önemli olduğunu gösterir.

Diğer bir bulaşma yolu ise gebelik sürecinde annede aktif genital HPV enfeksiyonu bulunmasıdır. Human Papilloma Virus pozitif olan annelerin normal doğum gerçekleştirmesi durumunda, virüs bebeğe geçebilir ve bebeğin ses tellerinde siğil oluşumuna neden olabilir. Bu ciddi durum nedeniyle, aktif genital Human Papilloma Virus enfeksiyonu olan gebelerde sezaryen ile doğum tercih edilebilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?