Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Saman nezlesi bağışıklık sisteminin

Saman nezlesi bağışıklık sisteminin genellikle zararsız olan bu dış maddelere karşı aşırı tepki vermesi sonucu meydana gelir. Polenler tozlar ve hayvan tüyleri gibi alerjenler burun mukozasına ulaştığında bağışıklık sistemi bu maddeleri tehlikeli olarak algılar ve bunlara karşı antikorlar üretir.

Bu durum histamin ve diğer kimyasalların salınmasına yol açar bu da burun akıntısı hapşırma kaşıntı ve gözlerde sulanma gibi belirtilere neden olur. Alerjik rinitin bu belirtileri günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir ve kişilerin sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkiler.

Saman nezlesinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak genellikle burun akıntısı ve tıkanıklığı sürekli hapşırma burun ve gözlerde kaşıntı gibi semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlar bazen gözlerde kızarıklık ve sulanma ile de birleşir. Ayrıca boğazda tahriş ve öksürük gibi belirtiler de görülür. Bazı kişilerde bu durum astım gibi diğer solunum yolu hastalıklarını tetikler veya mevcut olanları kötüleştirebilir. Bu nedenle alerjik rinit tedavi edilmezse uzun vadede daha ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Saman Nezlesi Belirtileri

Gözde kaşıntı sulanma ve kızarıklık yani alerjik konjonktivit saman nezlesinin bir diğer yaygın belirtisidir. Bu durum gözlerin sürekli rahatsız olmasına ve kişinin görüşünü etkilemesine neden olur. Ayrıca göz altlarında şişlik ve morarma da görülür. Sinüslerde ağrı burun boğaz ve damakta kaşıntı gibi belirtiler de saman nezlesinin parçasıdır. Bu semptomlar kişinin kendini sürekli olarak rahatsız ve huzursuz hissetmesine yol açar.

Saman nezlesi yorgunluk ve halsizlik gibi genel belirtilerle de kendini gösterir. Bu belirtiler kişinin enerjisini düşürerek günlük aktivitelerini sürdürmesini zorlaştırır. Ayrıca saman nezlesi olan kişilerde astım atakları da tetiklenir bu da solunum güçlüğü ve ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Saman nezlesi olan kişilerin bu belirtileri hafifletmek için alerjenlerden uzak durmaları ve gerektiğinde tıbbi yardım almaları gerekir.

Saman nezlesinin belirtileri şunlardır:

  • Burun akıntısı
  • Gözde kaşıntı sulanma kızarıklık (alerjik konjonktivit)
  • Göz altlarında şişlik ve morarma
  • Burun tıkanıklığı
  • Sık sık hapşırma
  • Öksürük
  • Sinüslerde ağrı
  • Burun boğaz ve damakta kaşıntı
  • Yorgunluk
  • Halsizlik

Atrofi Nedir Belirtileri Nelerdir?